Rolnička na medvědy na opasek - umlčovací
- Popis
- Parametry
- Doporučit
- Dotaz na prodejce
Rolnička - plašička proti medvědům, divočákům a ostatní zvěři s koženým úchytem pro připevnění na pásek u kalhot. Rolnička velikosti 28 mm.
Velkou výhodou jsou velmi pevné spoje - pevná, odolná a kvalitní kůže, všechny spoje jsou nýtovány, včetně připojení samotné rolničky ke kůži. Rolnička díky své orientaci směruje zvuk směrem vpřed, kam směřují její otvory. Délka pásku je navržena tak, aby byla pohybem těla optimálně rozezněna (pohybem stehna při chůzi).
Průměrné parametry samotné rolničky: 12g, 80dB, 2900 Hz. Rolnička má vhodný poměr mezi vnitřním průměrem, velikostí, váhou zvolené kuličky a tvrdostí mosazného materiálu tak, aby byla dobře slyšitelná pro divokou zvěř (medvědy, divočáky) a zároveň nerušila zbytečně svého majitele. Rolnička je též vhodná a vyzkoušená k použití pro slepecké a pracovní psy (s jiným typem úchytu).
Celá sestava je kompletně vyráběna zde, včetně rolničky, která je také naší výroby. Proto máme možnost si rolničku upravit vždy podle potřeby na daný účel pro který má být použita - ovlivnit její tvar, tvar, velikost a materiál plniva a tedy i její zvuk.
Tyto rolničky procházejí zkouškou na měřících ladičkách pro dosažený rozsah frekvence, tónu a hlasitosti v parametrech, tak aby dosahovaly parametry vhodné na plašení divoké zvěře (medvěd, divočák ad.)
Mohou osahovat jiné plnivo, než jiné naše stejné rolničky, které nejsou výhradně určeny na plašení divé zvěře. Každé plnivo má trochu jiné mechanické vlastnosti s určením na typ zvuku rolničky a délku rezonance.
Celomosazná rolnička má lepší a lahodnější zvuk než běžný plech, proto lze docílit lepšího a příjemnějšího efektu. Jste-li v přírodě, lépe se poslouchá přirozený zvuk mosazné rolničky, než ostrý zvuk plechu.
TLUMENÍ ROLNIČKY: Rolnička je navržena tak, aby bylo možné ji i se závěsem zasunout do kapsy a tím se umlčí. Můžete tak velmi rychle rolničku "zapnout" a "vypnout" podle potřeby a terénu, kterým procházíte.
Navrženo pro pásek u kalhot, lze však místit kamkoli jinam a využít velké odolnosti výrobku pro náročné outdoorové terény.
Určeno pro připevnění na pásek max. šíře 52mm (na objednávku případně širší).
Rolničky z naší výroby si naši zákazníci nejen z Kanady či ze Slovenských Tater často objednávají jako rolničky pro turisty na odhánění medvědů i jiných šelem a také divočáků. Dalšími našimi zákazníky jsou také majitelé ovcí a jiné volně se pasoucí domácí zvěře, žijící v regionech kde se medvědi vyskytují. Proto se zde tomuto tématu věnujeme více. Která rolnička je tedy pro tento účel vhodná?
Zde na stránce se dozvíte vše o druzích medvědů a jak předcházet nebezpečí.
Rolničky na medvědy / Zvončeky na medvede
Mosazná rolnička Ø 28mm, objednací kód ROLV3
umístění na těle, nebo batohu (od pasu výše), na obojek psa.
Hodnoty: 12g, 80dB, 2900 Hz
Uvnitř rolničky je velká nerezová mosazná kulička, zvolená pro dobrý zvuk.
Vyzvednout rolničky si můžete po domluvě ve výrobně, nebo u některého z našich odběratelů nebo k zaslání poštou na základě vyplnění formuláře nebo volejte.
Rolničky zasíláme i na Slovensko.
Vyrábíme je také s magnetickým tlumítkem.
Tlumítko na rolničku
Rolničku dodáváme také s tlumítkem zvuku (silencer).
Proč jsme vybrali právě tyto rolničky se dočtete níže. Zde na videu vidíte, že rolnička vydává optimální zvuky při zvonění (vyvolaném větším či menším pohybem) a také při pouhém převalování kuličky.
Jak turista úspěšně zažene medvěda rolničkou?
Nejprve si řekněme co je účelem. Většina druhů divokých medvědů jsou plaché šelmy, které se raději vyhnou střetu s člověkem. Je to však stejné jako s hady. Když děláte dostatečný hluk, zmiji ani neuvidíte. Pokud však jdete v tichosti a na hada šlápnete, nebo ho jinak vyděsíte, nejspíše vás čeká uštknutí. U medvědů to platí podobně. Medvěd, který uslyší daleko dopředu pro něj nepříjemný zvuk se raději ztratí. Účelem tedy je se s medvědem vůbec nesetkat a dát mu o sobě včas vědět.A to také platí i pro ostatní šelmy a jiná zvířata, protože turistické rolničky nejsou určeny pouze na odhánění medvědů.
V každém případě se však v dané lokalitě informujte na výskyt konkrétního druhu medvěda. Základní populace medvědů, se kterými se můžete zpravidla setkat jsou popsány níže.
Jak se tedy pro účely turistů na odhánění medvědů chovají právě naše rolničky?
28 mm rolnička ROLV3
Proč jsme vybrali právě poměrně velkou 28mm rolničku? Podstata je právě v její velikosti. Ostatně rolničky používané na Aljašce mají také právě tuto velikost. Přestože všechny naše rolničky velmi dobře zvoní, s menšími rolničkami je třeba třást, aby byl vyvinut zvuk, který požadujeme právě pro tento turistický účel. Běžný turista, který nenamáhá svoje klouby vyvíjí přirozený pohyb a jeho tělo nad chodidly by mělo zachovat plynulý pohyb, který však jakékoli rolničky, menší než právě 28mm nerozhýbe tak, aby byl vyvinut potřebný zvuk, který by medvěda vyplašil. Tento problém už nelze vyřešit kvalitou rolničky, protože je dán poměrem jejího vnitřního průměru a velikostí kuličky, která se v něm pohybuje.Rolnička veliká 28mm má už ale velmi vhodný poměr mezi vnitřním průměrem a velikostí a váhou kuličky. Při pohybu běžné chůze tedy už může docházet k převalování ocelové kuličky uvnitř rolničky. Samotnou rolničku tedy můžete utlumit třeba v kapse, ale k převalování kuličky dochází dále. Takže můžete volit intenzitu zvuku zcela přirozeně, rolnička vyvine potřebný zvuk i z vaší kapsy. Pokud však potřebujete zvuk rolničky různě, nebo zcela utlumit, použijte trik popsaný níže.
Co když je rolnička příliš hlučná?
Uchycení rolničky
Druhy medvědů a výskyt
Medvěd hnědý
Nám nejblíže:
Karpatská populace medvěda hnědého (8000) zahrnuje medvědy na Ukrajině, Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Česku.
Balkánská populace (2800) sahá až do Rakouských a Italských Alp.
V Bulharsku žijí další dvě izolované populace medvědů.
Severovýchodní Evropa (37 500) - Evropská část Ruska, severní část Běloruska, Estonsko, Lotyšsko, Finsko
Brtník
Brtník je poddruh medvěda hnědého. Jeho jméno je odvozeno od staročeského slova "Brť", označující dutinu stromu. V těchto dutinách medvěd vybírá hnízda lesních včel.
Vzhledem k tomuto názvu bychom jej rádi pokládali za tuzemského medvěda. Jeho latinský název je však "Ursus arctos arctos" což dnes zahrnuje celkovou populaci Euroasijského medvěda hnědého. Medvěd, který se vyskytuje na našem území je dnes označován jako "Ursus arctos formicarius", tedy medvěd hnědý Karpatský.
Pokud bychom hledali typického českého volně žijícího medvěda, byli jimi poslední medvědi, kteří byli zastřeleni v Čechách na Šumavě v roce 1856 a na Moravě pak v roce 1894.
Slovensko - asi 1000 kusů - většina pohoří středního a severního Slovenska (Vysoké, Západní, Belianské a Nízké Tatry, Velká a Malá Fatra, Slovenské Rudohoří, Poľana, Strážovské vrchy, Východní Karpaty).
Polsko - oblast příhraničí se Slovenskem
Rumunsko -
Česká Republika - vzácně na moravské straně Karpat (např. v Javorníkách nebo Moravskoslezských Beskydech), kam proniká ze Slovenska
Grizzly
- Aljaška
- většina území západní Kanady (teritoria Yukon, Severozápad, Nunavut, sever provincie Manitoba),
- některé horské oblasti Severozápadu Spojených států (severní kontinentální rozvodí v Montaně, Yellowstonský národní park na hranicích Wyomingu, Montany a Idaha, Cabinet-Yaak mezi Montanou a Idahem, Selkirk na hranici Idaha s Washingtonem a Severní Kaskády na severu Washingtonu).
Kanada (>450 000) podle cca 15 let starých studií, bez započtení populací v několika provinciích)
Registrace a přihlášení
Informace
l