Rolnička na medvědy - kůže + magnetické tlumítko

Kód produktu: ROLMED00MAG

  • Popis
  • Parametry
  • Doporučit
  • Dotaz na prodejce

Rolnička - plašička proti medvědům, divočákům a ostatní zvěři s koženým úchytem pro připevnění na pásek u kalhot.
Plašička obsahuje magnetické tlumítko, kterým lze velmi jednoduše, jedním pohybem prstu rolničku "vypnout" a "zapnout".
Rolnička velikosti 30 mm. 
Velkou výhodou jsou velmi pevné spoje - pevná, odolná a kvalitní kůže, všechny spoje jsou nýtovány, včetně připojení samotné rolničky ke kůži. Rolnička díky své orientaci směruje zvuk směrem vpřed, kam směřují její otvory. Délka pásku je navržena tak, aby byla pohybem těla optimálně rozezněna (pohybem stehna při chůzi).

Celá sestava je kompletně vyráběna zde, včetně rolničky, která je také naší výroby. Proto máme možnost si rolničku upravit vždy podle potřeby na daný účel pro který má být použita - ovlivnit její tvar, tvar, velikost a materiál plniva a tedy i její zvuk.

Rolnička na medvědy - plašička na plašení medvědů a divé zvěře.

Průměrné parametry samotné rolničky: 12g, 80dB, 2900 Hz. Rolnička má vhodný poměr mezi vnitřním průměrem, velikostí, váhou zvolené kuličky a tvrdostí mosazného materiálu tak, aby byla dobře slyšitelná pro divokou zvěř (medvědy, divočáky) a zároveň nerušila zbytečně svého majitele. Rolnička je též vhodná a vyzkoušená k použití pro slepecké a pracovní psy (s jiným typem úchytu). 

Tyto rolničky procházejí zkouškou na měřících ladičkách pro dosažený rozsah frekvence, tónu a hlasitosti v parametrech, tak aby dosahovaly parametry vhodné na plašení divoké zvěře (medvěd, divočák ad.)
Mohou osahovat jiné plnivo, než jiné naše stejné rolničky, které nejsou výhradně určeny na plašení divé zvěře. Každé plnivo má trochu jiné mechanické vlastnosti s určením na typ zvuku rolničky a délku rezonance.

Celomosazná rolnička má lepší a lahodnější zvuk než běžný plech, proto lze docílit lepšího a příjemnějšího efektu. Jste-li v přírodě, lépe se poslouchá přirozený zvuk mosazné rolničky, než ostrý zvuk plechu.TLUMENÍ ROLNIČKY: Rolnička je navržena tak, aby bylo možné ji i se závěsem zasunout do kapsy a tím se umlčí. Můžete tak velmi rychle rolničku "zapnout" a "vypnout" podle potřeby a terénu, kterým procházíte.

Navrženo pro pásek u kalhot, lze však místit kamkoli jinam a využít velké odolnosti výrobku pro náročné outdoorové terény. 

Určeno pro připevnění na pásek max. šíře 52mm (na objednávku případně širší). 

 

Rolničky z naší výroby si naši zákazníci nejen z Kanady či ze Slovenských Tater často objednávají jako rolničky pro turisty na odhánění medvědů i jiných šelem a také divočáků. Dalšími našimi zákazníky jsou také majitelé ovcí a jiné volně se pasoucí domácí zvěře, žijící v regionech kde se medvědi vyskytují. Proto se zde tomuto tématu věnujeme více. Která rolnička je tedy pro tento účel vhodná?
Zde na stránce se dozvíte vše o druzích medvědů a jak předcházet nebezpečí.

Rolničky na medvědy  / Zvončeky na medvede

Po testování a zpětné komunikaci se zákazníky, kterým rolničky na medvědy dodáváme můžeme na tento účel doporučit právě tyto typy našich rolniček: 
 
Mosazná rolnička Ø 28mm, objednací kód ROLV3
umístění na těle, nebo batohu (od pasu výše), na obojek psa. 
Hodnoty: 12g, 80dB, 2900 Hz

Uvnitř rolničky je velká nerezová mosazná kulička, zvolená pro dobrý zvuk.
Vyzvednout rolničky si můžete po domluvě ve výrobně, nebo u některého z našich odběratelů nebo k zaslání poštou nebo volejte.
Rolničky zasíláme i na Slovensko.
Vyrábíme je také s magnetickým tlumítkem.
 

Tlumítko na rolničku


Rolničku dodáváme také s tlumítkem zvuku (silencer). 
Rolničky pro turisty - plašení medvědů a šelem - medvědí rolničky
 
 Proč jsme vybrali právě tyto rolničky se dočtete níže. Zde na videu vidíte, že rolnička vydává optimální zvuky při zvonění (vyvolaném větším či menším pohybem) a také při pouhém převalování kuličky.
 

Video

 

Jak turista úspěšně zažene medvěda rolničkou?

Nejprve si řekněme co je účelem. Většina druhů divokých medvědů jsou plaché šelmy, které se raději vyhnou střetu s člověkem. Je to však stejné jako s hady. Když děláte dostatečný hluk, zmiji ani neuvidíte. Pokud však jdete v tichosti a na hada šlápnete, nebo ho jinak vyděsíte, nejspíše vás čeká uštknutí. U medvědů to platí podobně. Medvěd, který uslyší daleko dopředu pro něj nepříjemný zvuk se raději ztratí. Účelem tedy je se s medvědem vůbec nesetkat a dát mu o sobě včas vědět.
A to také platí i pro ostatní šelmy a jiná zvířata, protože turistické rolničky nejsou určeny pouze na odhánění medvědů. 
V každém případě se však v dané lokalitě informujte na výskyt konkrétního druhu medvěda. Základní populace medvědů, se kterými se můžete zpravidla setkat jsou popsány níže.
Rolnička funguje i na medvěda hnědého na Moravě, Slovensku, Polsku, Rumunsku i na Grizzliho, žijícího v hlídaných oblastech národních parků v Kanadě a na Aljašce, platí zde však jako prevence, v případě přímého setkání je třeba dodržovat předchozích pokynů správců parku. V případě možnosti přímého kontaktu s více nebezpečnými druhy medvědů je doporučeno rolničku doplnit ještě pepřovým sprejem. 
 
Rolničky pro turisty na medvědy

Jak se tedy pro účely turistů na odhánění medvědů chovají právě naše rolničky?

28 mm rolnička ROLV3

Proč jsme vybrali právě poměrně velkou 28mm rolničku? Podstata je právě v její velikosti. Ostatně rolničky používané na Aljašce mají také právě tuto velikost. Přestože všechny naše rolničky velmi dobře zvoní, s menšími rolničkami je třeba třást, aby byl vyvinut zvuk, který požadujeme právě pro tento turistický účel. Běžný turista, který nenamáhá svoje klouby vyvíjí přirozený pohyb a jeho tělo nad chodidly by mělo zachovat plynulý pohyb, který však jakékoli rolničky, menší než právě 28mm nerozhýbe tak, aby byl vyvinut potřebný zvuk, který by medvěda vyplašil. Tento problém už nelze vyřešit kvalitou rolničky, protože je dán poměrem jejího vnitřního průměru a velikostí kuličky, která se v něm pohybuje.
Rolnička veliká 28mm má už ale velmi vhodný poměr mezi vnitřním průměrem a velikostí a váhou kuličky. Při pohybu běžné chůze tedy už může docházet k převalování ocelové kuličky uvnitř rolničky. Samotnou rolničku tedy můžete utlumit třeba v kapse, ale k převalování kuličky dochází dále. Takže můžete volit intenzitu zvuku zcela přirozeně, rolnička vyvine potřebný zvuk i z vaší kapsy. Pokud však potřebujete zvuk rolničky různě, nebo zcela utlumit, použijte trik popsaný níže.
 

 

Co když je rolnička příliš hlučná?

 
Pokud se vám bude zdát zvuk rolničky příliš hlučný, nebo budete v situacích kdy nebude třeba odhánět medvědy, můžete rolničku utlumit. Běžným způsobem můžete utlumit zejména mosazné tělo rolničky, tak aby nedocházelo k vibracím kovu. 
To znamená že rolničku můžete vložit do kapsy, do batohu mezi oblečení, nebo nějakého sáčku.
 

Uchycení rolničky

Jak jsme se přesvědčili, s uchycením samotných rolniček může být problém. Šlo však o konkurenční rolničky, které mají kroužek úchytu na koncích pouze zahnutý vložený do rolničky jako pero. Pak může dojít k vytažení úchytu. Pokud takovou rolničku pověsíte třeba ovečce, nebo psu na obojek zpravidla ji velmi brzo ztratí.
Naše rolničky mají do počátku výroby kroužek úchytu vyroben z pevného mosazného drátku, který je uvnitř rolničky několikrát zakroucen, takže je úchyt velmi pevný a má velkou odolnost. Proto je také vyhledávají majitelé větších zvířat, jako jsou ovce ap. Pro velmi pevné a odolné spoje používáme nýty.
 
Velká rolnička pro turisty na medvědy

Druhy medvědů a výskyt

Medvěd hnědý

Výskyt medvěda hnědého  
 
Mapa - výskyt medvědů
Nám nejblíže:
Karpatská populace medvěda hnědého (8000) zahrnuje medvědy na Ukrajině, Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Česku. 
Balkánská populace (2800) sahá až do Rakouských a Italských Alp.
V Bulharsku žijí další dvě izolované populace medvědů.
Severovýchodní Evropa (37 500) - Evropská část Ruska, severní část Běloruska, Estonsko, Lotyšsko, Finsko

Brtník
Brtník je poddruh medvěda hnědého. Jeho jméno je odvozeno od staročeského slova "Brť", označující dutinu stromu. V těchto dutinách medvěd vybírá hnízda lesních včel. 
Vzhledem k tomuto názvu bychom jej rádi pokládali za tuzemského medvěda. Jeho latinský název je však "Ursus arctos arctos" což dnes zahrnuje celkovou populaci Euroasijského medvěda hnědého.  Medvěd, který se vyskytuje na našem území je dnes označován jako "Ursus arctos formicarius", tedy medvěd hnědý Karpatský.
Pokud bychom hledali typického českého volně žijícího medvěda, byli jimi poslední medvědi, kteří byli zastřeleni v Čechách na Šumavě v roce 1856 a na Moravě pak v roce 1894.

Výskyt "našeho" hnědého medvěda Karpatského:
Slovensko - asi 1000 kusů - většina pohoří středního a severního Slovenska (Vysoké, Západní, Belianské a Nízké Tatry, Velká a Malá Fatra, Slovenské Rudohoří, Poľana, Strážovské vrchy, Východní Karpaty).
Polsko - oblast příhraničí se Slovenskem
Rumunsko - 
Česká Republika - vzácně na moravské straně Karpat (např. v Javorníkách nebo Moravskoslezských Beskydech), kam proniká ze Slovenska
 
Evropští medvědi jsou mnohem méně agresivní než východní medvědi, žijící na východ od Uralu nebo v Severní Americe. Medvěd má výborný sluch a když uslyší člověka, raději se mu vyhýbá. Rolnička na něj funguje dobře.

Grizzly

 
 
Grizzly je poddruh medvěda hnědého a je znám též jako medvěd stříbrný nebo medvěd hnědý severoamerický. Název grizzly pochází z anglického slova „grizzled“ (šedovlasý). 
Výskyt: 
- Aljaška
- většina území západní Kanady (teritoria Yukon, Severozápad, Nunavut, sever provincie Manitoba),
- některé horské oblasti Severozápadu Spojených států (severní kontinentální rozvodí v Montaně, Yellowstonský národní park na hranicích Wyomingu, Montany a Idaha, Cabinet-Yaak mezi Montanou a Idahem, Selkirk na hranici Idaha s Washingtonem a Severní Kaskády na severu Washingtonu).
 
Grizzlyové jsou příliš velcí a nemohou se bránit vyšplháním na strom. Brání se tedy pouze na zemi a snaží se odehnat potenciálního útočníka. Samice, které brání svá mláďata, jsou nejagresivnější. Historicky grizzlyové soutěží s ostatními predátory o potravu, což rovněž zvyšuje jejich agresivitu.
Normálně se grizzlyové snaží zabránit kontaktu s lidmi. Člověka nepokládají za kořist, a tak loví lidi jen ve zcela výjimečných případech. Většina útoků pochází z překvapení medvěda v poměrně velké blízkosti, zvláště když si právě chrání potravu nebo své potomky.
 
Rolnička funguje funguje na grizzlyho, v případě přímého setkání je třeba dodržovat předchozích pokynů správců národních parků. Je možné výbavu doplnit ještě pepřovým sprejem pro případ přímého kontaktu, který však lze zpravidla odvrátit jinými metodami dle pokynů správců parků.
 

Medvěd černý

Medvěd baribal
zvaný také jako medvěd černý, v angličtině American black bear (Ursus americanus). Jde o středně velký druh medvěda, který má svůj přirozený domov v Severní Americe. Je to nejmenší a nejčastější severoamerický druh medvěda
 
Výskyt:
Kanada (>450 000) podle cca 15 let starých studií, bez započtení populací v několika provinciích)
Spojené státy (>450 000) na severovýchodě, včetně států Virginie a Západní Virginie, na severním středozápadě, tedy ve státech Minnesota, Severní Dakota a Jižní Dakota, ve státech okolo Skalnatých hor, na západním pobřeží
Aljaška
 
Při setkání se člověkem baribal zaútočí jen vzácně a většinou používá pouze falešné výpadky, zuřivé zvuky a plácaní po zemi svými předními končetinami. Má na svědomí jen asi 30 lidí za celé období minulého století, a tím nemůže konkurovat řadě jiných zvířat, ba ani vosám. Daleko více útoků na lidi je přičítáno medvědům hnědým..
V porovnání s hnědým medvědem, násilná setkání s baribalem jen vzácně vyústí ve vážné zranění. Většinu baribalů k útokům na lidi vede spíše hlad, a tak mají lidé větší šanci přežití, pokud budou s baribalem bojovat, než když se mu vzdají. Na rozdíl od grizzlyů navíc medvědice baribalů nejsou tak agresivní v přítomnosti mláďat.
 
 
 
Rolnička s magnetickým tlumítkem na medvědy
 
Rolnička s magnetickým tlumítkem na medvědy
 
 
 
Rolnička s magnetickým tlumítkem na medvědy
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je deset mínus čtyři
Vaše jméno:
Váš e-mail:
E-mail adresáta:
Jednotlivé e-mailové adresy oddělujte čárkami. Doporučení je možné zaslat maximálně na 20 e-mailových adres.
Váš vzkaz:
 
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je deset mínus čtyři
Vaše jméno:
Váš e-mail:*
Váš telefon:*
Váš dotaz:
 

Nákupní košík

počet položek0 ks
Cena celkem0.00 Kč
(0.00 EUR, 0.00 PLN)
zobrazit košík

Registrace a přihlášení

Newsletter

E-mail:

Informace 
Dárky - suvenýryl